Cytat

Silence speaks so much louder than screaming tantrums.
Never give anyone an excuse to say that you're crazy.

~Taylor Swift

LoonySilence #1


Cześć! Mam nadzieję, że spodoba Wam się forma pisania przeze mnie postów, bo ja osobiście bardzo taką lubię, ze względu na czytelność i przejrzystość tekstu.

Ciekawe stworzenie

Macropinna microstoma
Pierwszy raz z tą rybą spotkałam dość przypadkowo. Bardzo mnie zainteresowała z powodu dwóch rzeczy: jej niezwykłych oczu i informacji, która okazała się mylna*. Zaciekawiona tymi faktami postanowiłam sprawdzić co w trawie piszczy i natrafiłam na niezwykle ciekawy artykuł na stronie instytutu MBARI.
Cóż niezwykłego jest w oczach tej ryby, iż postanowiłam ją opisać? Są one o rurkowatym(cylindrycznym, tubularnym) kształcie i znajdują się we wnętrzu przeźroczystej głowy.  Dopiero niedawno badacze z MBARI złapali ją i udało im się przetrzymać ją w specjalnym akwarium na pokładzie statku bez uszkodzenia przeźroczystej osłony głowy. Wcześniej się to nie udawało, gdyż najprawdopodobniej transparentna tarcza ulegała zniszczeniu, więc ilustracje przedstawiające Macripinne były mylne.
Ryba ta zamieszkuje głębiny oceanów stąd oczy są wręcz idealnym przystosowaniem dla niej. Potrafią wychwytywać promienie światła docierające z powierzchni wody, dzięki czemu potrafi widzieć w głębinach, które dla nas są niezwykle ciemne. Takie zaadaptowanie do środowiska pozwala nie tylko zdobywać pokarm, ale także uciekać przed zagrożeniami, gdyż prócz tego, że te oczy wychwytują nawet niewielkie ilości światła, to dzięki swoim możliwościom ruchowym pozwalają jej patrzeć zarówno w górę jak i przed siebie.
Oczywiście oczy nie są jedynym przystosowaniem do tego wymagającego środowiska. Macropinna posiada również duże płetwy, które umożliwiają jej na zawiśnięcie w wodzie niemal bez żadnego  ruchu oraz dzięki nim potrafią wykonywać bardzo precyzyjne manewry podczas pływania. Dlaczego jest to takie ważne?
Macropinna dzieli swoje środowisko z rurkopławami, które należą do parzydełkowców, więc posiadają niebezpieczne czułki. Zdaniem naukowców ta głębinowa ryba potrafi doskonale przemieszczać się wśród nich a przed ewentualnymi poparzeniami oczu może ją chronić przeźroczysta osłona.
Oczywiście więcej informacji znajdziecie na stronie MBARI i bardzo was to tego zachęcam. Wprawdzie  artykuł jest w języku angielskim, jednak nie jest on napisany bardzo skomplikowanie, więc z pomocą słownika powinno się Wam udać go przeczytać. 


* nie powielę tej informacji, aby nie szerzyć błędów, szczególnie że to była dość duża pomyłka, spowodowana jednym słowem, a więc zapewne błędnym tłumaczeniem ; ) Dlatego zawsze sprawdzajcie informacje, które pozyskujecie z niepewnego źródła

Wyjątkowa... charakteryzacja 

Halloween już niedługo... więc może warto zastanowić się nad przebraniem albo charakteryzacją...
Kiedy zobaczyłam miniaturkę tego filmu byłam przekonana, że to tylko światło tak pada, albo zdjęcie zostało zrobione w takiej perspektywie, że wygląda to bardzo dobrze. Odpaliłam filmik i okazało się, że nie miałam racji. Charakteryzacja jest wykonana perfekcyjnie! Może i nie wszystko dociągnięte (jak twierdzi Agnieszka Grzelak w filmie), ale i tak wygląda to rewelacyjnie.  Niestety trzeba przyznać, że Ten-Którego-Imienia-Nie-Wolno-Wymawiać powrócił. 
Koniecznie musicie to obejrzeć!


Interesujące dzieło

Obraz Fridy Kahlo Henry Ford Hospital
[zobacz obraz]> Muzeum Dolores Olmedo Patiño. [online] [dostęp: 31.01.2014].
Frida Kahlo to kobieta, która w swych obrazach emanowała brzydotą. Trudno jej się dziwić. Odkryła swój talent po tragicznym przeżyciu. Mając zaledwie osiemnaście lat uległa wypadkowi autobusowemu. Dziewczyna dostała licznych obrażeń, które nie tylko unieruchomiły ją na długi czas w łóżku, ale również doprowadziły do niemożności posiadania dzieci.
Gdy po wypadku zmuszona była do spędzenia czasu w łóżku zaczęła malować. W końcu wyzdrowiała, ale jej pasja pozostała. Później poznała Diego Riverą, zakochali się w sobie i pobrali. Frida bardzo pragnęła dziecka, lecz jej każda ciąża kończyła się poronieniem. Po stracie jednej ze swoich ciąży namalowała obraz Henry Ford Hospital.
Na obrazie uwieczniła nagą siebie leżącą na łóżku zaplamionym krwią. Z jej oka spływa ogromna łza. Jej brzuch jest opuchnięty a w ręku trzyma sześć włókien przypominających naczynia krwionośne lub pępowinę(adnotacja: Frida przez pewien czas uczęszczała do szkoły medycznej). Są one przywiązane do różnych elementów znajdujących się wokół artystki. Frida lubiła symbolizm, więc każdy z nich ma znaczenie. Tułów kobiety przypominający płat różowego łososia jest wyobrażeniem autorki o wnętrzu kobiety. Jeśli się przyjrzymy zobaczymy dwa kręgosłupy, które odnoszą się do skrzywienia na jakie cierpiała. Skomplikowana maszyna, albo miała przypominać jej o mężu, albo przedstawia mechanizm poronienia. Orchidea wygląda jak usunięta macica. Malarka powiedziała, że gdy ją malowała wydała jej się połączeniem seksu i czułości.Warto zaznaczyć, że to właśnie takiego kwiatka przyniósł jej Diego do szpitala. Złamana miednica to jeden z urazów jaki doznała podczas wypadku. Zdaniem autorki to właśnie ona była główną przyczyną poronienia (adnotacja: malarka podczas wypadku doznała także urazu macicy). Ślimak przedstawia powolność procesu, a niemowlę to nienarodzony, mały synek Fridy, którego bardzo pragnęła.
Frida użyła brzydoty, aby ukazać swoje przeżycia po traumatycznym przeżyciu jakim było dla niej utracenie dziecka. Każdy element podkreśla jej żal i smutek. Na obrazie jest sama, łóżko jest dla niej za duże, namalowane w nieprawidłowej perspektywie oraz znajduje się na nim tylko przecierało. Po poronieniu Frida czuła się samotna i bezradna. O niczym tak nie marzyła, jak o posiadaniu dziecka. Niestety nie było jej to dane.

Więcej informacji możecie znaleźć w książce:
Herrera Hayden. Frida: Życie i twórczość Fridy Kahlo.
Przygotowywałam się z niej do matury ustnej z języka polskiego, gdyż poruszałam postać Fridy.

___
EDIT [12.10.2015]
Lalka Frida Kahlo

1 komentarz:

  1. Fajnie piszesz.Bardzo interesująco i ciekawie.
    Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń

© Agata | WS | x x.